İskoçya Ligi Gol Krallığı

Liderlik koltuğunda şu anda Celtic takımının oturduğu ve toplamda 12 takımdan oluşan İskoçya Premier Ligi 1998 yılında bazı İskoç takımlarının İskoç Futbol Ligi’nden ayrılmasıyla kurulmuştur. Bu ligin sponsoru 2007 yılından beri Clydesdale Bankası olduğu için aslında tam adı Clydesdale Bank İskoç Premier Ligidir.
İlk kurulduğunda 10 takımdan oluşan İskoçya Premier Ligi, 2000-2001 sezonu itibariyle takım sayısını 12’ye yükseltmiştir. Şu an ligde lider olan Celtic dışında, sırasıyla InvernessC. T, Dundee United, Aberdeen, Hamilton, St.Johnstone, Kilmarnock, Dundee FC, Patrick Thistle, Motherwell, Ross County ve St.Mirren mücadele vermektedir. Sürprizlerle dolu bir lig olan İskoçya Premier Liginde takımlar bir sezonda toplam 38 maç yapıyorlar. Futbol sezonu bittiğinde Premier ligin son sırasında bulunan takım, İskoçya 1.Ligine düşüyor ve İskoçya 1.Liginin ilk sırasındaki takım da Premier lige yükseliyor.
2005 yılına kadar minimum stadyum kapasitesi 10.000 olan İskoçya Premier Liginde, bu sayı yüzünden ligde kalma ve üst lige çıkma problemleri yaşanmış ve daha sonra kapasite 6000 kişiye düşürülmüştür.
# Oyuncu Takım Gol Asist Maç Ortalama