Fransa Ligue 1 Gol Krallığı

Fransa Ligue 1 futbol tarihine imza atmış önemli liglerden biridir. İlk sezonu 11 Eylül 1932-33 yılı olan ligin adı da o zamanlar Nacional ligiydi. Marsilya, Olympic Lyon, Monaco, PSG gibi Avrupa futbolunda söz sahibi takımlar yer almaktadır.
Şu an ligde 20 takım bulunmaktadır. İlk iki sıradaki takım şampiyonlar ligine 3. takım şampiyonlar ligi ön elemesine 4. ve 5. takım Avrupa ligine en alt sırada bulunan 3 takım ise bir alt lige düşmektedir. Fransa liginde bazı Monaco takımları da yer almaktadır. Ekonomik ve büyüklük açısından bir sıralama yapacak olursak ilk 7 ligin içinde rahatlıkla sayılabilir.
Ligde havuz sisteminin olmayışı her kulübün kendi yayın gelirine hakim olması dezavantaj gibi gözükse de yüksek yayın gelirleriyle ilgi odağı olduğunu gösteren lig yabancı sermayelerle daha büyük bütçelere ve imkanlara ulaşmış oluyor. Bu da rekabeti ciddi anlamda perçinliyor.
Özellikle Arap sermayesinin ligdeki bazı takımlarda üstünlük sağlaması ve kulübün takımın geçmişten gelen değerlerini değiştirmek istemesi bazı taraftar gruplarının tepkisine yol açıyor.
# Oyuncu Takım Gol Asist Maç Ortalama