Fransa Ligue 2 Gol Krallığı

Spor denilince hepimizin aklına kuşkusuz futbol gelmektedir. Yediden yetmiş yediye kadar her kesimin merakla takip ettiği ya da küçük yaştan beri sokakta, okulda her daim oynanan bir oyun türüdür. Dünya genelinde de futbola önem verilmiş ve birçok ülkenin kendine ait en üst ve alt olmak üzere ligleri bulunmaktadır.
Fransa Ligue 2 Fransa futbolunun önde gelen liglerinden bir tanesidir. 1934-1935 sezonu ile ilk olarak başlamıştır. Oyuncu kalitesi bakımından dünya genelinde de üst seviyede bulunun Fransa 2. ligi hemen hemen her ülke tarafından da ayrıca takip edilen bir ligdir. Ligde önde gelen takımlardan ziyade bu ligde bulunan birçok futbol takımı bir üst ligde oynamıştır. Ligde birbiri ile mücadele eden 20 takım bulunmaktadır. Bu takımlar bir sezon içinde birbirleri ile ikişer kez karşılaşırlar ve toplamda da her takım 38 adet maç yaparak sezonu tamamlar.
Ligde sezon sonu ilk üç sırayı alan takımlar bir üst lige çıkmaktadır. Sezon sonu ligi son üç sırada tamamlayan takımlar ise bir alt lige düşerek mücadelelerine orada devam etmektedirler.
# Oyuncu Takım Gol Asist Maç Ortalama