Portekiz Ligi Gol Krallığı

Dünyada ve ülkemizde en önemli organizasyonlardan ve en önemli spor dallarından birisi de kuşkusuz futboldur. Dünya genelinde takipçi sayısı bakımından milyarlarca insan tarafından takip edilen televizyonların, radyoların saatlerce üzerinde durduğu bir spor dalıdır.
Elbette dünyada da sayısız futbol ligi bunun yanında birçok dünya ligi bulunmaktadır. Birçok önemli lig vardır. Portekiz Süper Ligi önemli ligler arasındadır. Dünyaca ünlü yıldızları futbol sahnesine süren bu lig bu yüzden önemli hale gelmiştir. Portekiz futbolunun en üst ligi durumundadır. Benfica, Porto, Sporting Lizbon bu ligdeki en önemli kulüplerdir. Ayrıca bu üç takım Portekiz liginde en çok şampiyonluğa ulaşmış köklü kulüplerdir. Ligde toplamda 18 takım mücadele etmektedir.
Sezon sonunda ligde ilk iki sırayı alan takımlar UEFA şampiyonlar ligi gruplarına katılırken 3. olan takım ise UEFA şampiyonlar ligine katılabilmek için 1 tane ön eleme oynamaktadır. Sezon sonunda ligi dördüncü, beşinci ve Portekiz kupası şampiyonu UEFA Avrupa ligine katılmaktadır. Ayrıca sezon sonunda ligde son iki sırayı alan takımlar bir alt lige düşmektedirler.
# Oyuncu Takım Gol Asist Maç Ortalama