Türkiye Gol Krallığı

Türkiye Süper Ligi'nin gol krallığı yarışını aşağıdaki tablodan takip edebilirsiniz. Sezona flash bir giriş yapan Yunan futbolcu Theofanis Gekas yarışı şu sıralar önde götürüyor.
Futbol dünyada en çok ilgi çeken ve popüler bir spor dalı konumundadır. Futbol ilk olarak 1800 lü yıllarda İngiltere’de doğduğu bilinmektedir. İlk zamanlar sadece soylu hükümet gücü olan yani aristokrasiler tarafından oynan bir spordu. Tabi oyunun eğlenceli olmasından dolayı halk tarafından da benimsenerek oynanmaya başlanmıştır. Ve ilk spor kulübü 1855 yılında Sheffield United adı ile İngiltere’de kuruldu.

Süper Lig Şampiyonları

Ülkemizde ise modern futbol 1900’lü yılların başlarında İzmir ve Selanik’te Müslüman olmayan grupların oynaması ile başlamıştır. Günümüze kadar Türkiye’de futbol değişik sayılarla ve değişik isimlerle oynanmıştır. Günümüzde son olarak Türkiye Spor Toto Süper Lig kurulmuştur. Ve 18 takımdan oluşmaktadır. Avrupa’da 8-10 lig arasında ligimiz kendine yer bulmaktadır. Ligimizde üç büyük olarak gösterilen Galatasaray ve Fenerbahçe’nin 19’ar şampiyonluğu bulunmaktadır. Beşiktaş’ın 13 kez şampiyon olduğu ligimizde İstanbul dışından 6 şampiyonlukla Trabzon gelmektedir.
Geçtiğimiz yıllarda bu kulüplerin arasına Bursaspor da adına yazdırma başarısını göstermiştir. Son yıllarda başarısız şike ve Avrupa da alınan başarısız sonuçlar olsa da önümüzdeki yıllarda Avrupa da başarının geleceği ümidi taşımaktayız. Tüm bu olumsuz tabloya rağmen futbol Türkiye için vazgeçilmez eğlence kaynağı olarak hala ilk sırada durmaktadır ve duracaktır da.
# Oyuncu Takım Gol Asist Maç Ortalama